Okolica

Ważniejsze atrakcje turystyczne w okolicy Rajczy

 • Zespół Pałacowo-Parkowy i Pałac Lubomirskich w Rajczy ul. Ujsolska 35
 • Kościół św. Wawrzyńca i Kazimierza z obrazem Matki Boskiej Kazimierzowskiej ofiarowany Rajczy przez Króla Jana Kazimierza w XVII wieku
 • Dzwonnica w Soli z 1837 roku
 • Źródła Solankowe w Soli
 • Park w Rajczy z małą architekturą
 • Liczne kapliczki i figurki przydrożne
 • "Pogwarka" przy drodze na Wielką Raczę z licznymi rzeźbami w drewnie wiszącymi na konarach drzew i w plenerze.
 • Krzyż na "Bendoszce" gdzie odbywają się Pielgrzymki wiernych od maja do października jeden raz w miesiącu wg. ustalonego planu.
 • Ścieżka dydaktyczna Żywieckiego Parku Krajobrazowego - Sól - Wielka Racza - Rycerka Górna

Szlaki turystyczne – dojazdy i dojścia

 • Dojazd autobusem do przystanku PKS Rycerka-Kolonia, skąd dalej pieszo za znakami żółtymi 2,5 godz.
 • Dojazd koleją do Zwardonia, skąd szlakiem granicznym za znakami czerwonymi 5 godz.
 • Od schroniska PTTK na Przegibku szlakiem granicznym za znakami czerwonymi 3 godz. 15 min.
 • Od górnej stacji kolejki Laliki 30 min
 • Przez teren Rycerki Górnej przebiega dziesięć znakowanych szlaków turystyki pieszej. Pierwsze z nich zostały wyznakowane jeszcze w okresie międzywojennym, np. Zwardoń - Wielka Racza - Przegibek - Rycerzowa Wielka. Szlak ten uznawany jest za jeden za najcięższych szlaków w całym Beskidzie Żywieckim

Opisy tras

RYCERKA GÓRNA KOLONIA PPKS (650 m) - WIELKA RACZA SCHRONISKO PTTK (1236 m)

znaki żółte - 5 km - czas przejścia 2 godz./1.15 godz.

Wędrówkę rozpoczynamy przy ostatnim przystanku PPKS Rycerka Górna Kolonia. Idziemy żółtym znakiem wspólnie ze znakami zielonymi, które prowadzą na Przegibek. Po 15 min. dochodzimy do skrzyżowania. Zielone znaki odchodzą w lewo, my natomiast wędrujemy prosto. Idziemy wzdłuż potoku Racza. Po następnych 15 minutach docieramy do skrzyżowania. Droga prosto prowadzi w kierunku Przełęczy Śrubita. Skręcamy w prawo, wchodząc do lasu i rozpoczynając wędrówkę w kierunku szczytu Wielkiej Raczy. Idziemy cały czas lasem. Po około 1 godzinie i 50 minutach dochodzimy do skrzyżowania z czerwonym szlakiem prowadzącym z Wielkiej Raczy na Rycerzową przez Przegibek. Stąd pozostaje nam 5-10 minut do schroniska. Wspinamy się na szczyt, na którym obok wspomnianego schroniska PTTK znajduje się przejście turystyczne oraz platforma widokowa z przepiękną panoramą górską.

WIELKA RACZA SCHRONISKO PTTK (1236 m) - Mała Racza (1178 m) - Przełęcz pod Orłem (1060 m) - Przejście Małego Ruchu Granicznego Rycerka - Nová Bystrica na Śrubicie (996 m) - Kikula (1105 m) - Przejście Małego Ruchu Granicznego Przegibek - Vychylovka (1046 m) - Przełęcz Przegibek (1000 m) - PRZEGIBEK SCHRONISKO PTTK (1000 m)

znaki czerwone - 8,5 km - czas przejścia 3 godz./3.15 godz.

Ze schroniska schodzimy przez chwilę razem ze znakami żółtymi. Po ich odgałęzieniu w lewo idziemy leśną drogą, mijamy dojście do źródła (z lewej strony) i w okolicy garbu terenowego osiągamy granicę państwa, którą schodzimy na halę Mała Racza, położoną w rejonie szczytu o tej samej nazwie (1178 m, 1 km, 15 min). Przed nami widok na Małą Fatrę, zaś po lewej stronie w oddali widać Lipowską i Pilsko, bliższe - Rycerzowa z Wielką Rycerzową oraz Praszywka i Bendoszka z Jubileuszowym Krzyżem Ziemi Żywieckiej. Szlak schodzi dalej i prowadzi częściowo halą, a częściowo poprzez pasy lasu, po czym trawersuje północne stoki Orła, zmieniając kierunek na wschodni. Podchodzimy na ramię Orła, mijamy dwa wzniesienia i schodzimy na przełęcz między Orłem a Bugajem, nazywaną Przełęczą Śrubita, gdzie znajduje się Przejście Małego Ruchu Granicznego pomiędzy Polską a Słowacją (Rycerka Górna Przełęcz Śrubita - Nová Bystrica - 996 m, 3,5 km, 1.15 godz.).

Z przełęczy podchodzimy w lewo przez mieszany las na halę Śrubita i wkraczamy w rejon rezerwatu "Śrubita", obejmującego stary, bo prawie dwustuletni, jodłowo-bukowy las dolnego regla. Pokonujemy północne stoki Bugaja, przekraczając ramię Kołyski (4,5 km, 1.40 godz.). Szlak zakręca tutaj w prawo pod ostrym kątem i wiedzie poprzez północne, zalesione stoki Jaworzyny (1173 m.). Po ok. 30 min wychodzimy na zarastające hale i mijamy odgałęziający się z lewej Abramów (1084 m). Zakręcamy w prawo i mieszanymi lasami podchodzimy w stronę Kikuli (1119 m). Dochodzimy do granicy państwa, opuszczamy ją na chwilę skracając zakręt przed Kikulą, po czym znów wracamy na przecinkę graniczną (7 km, 2.25 godz.). Idziemy nią dalej aż do stóp Bani (1124 m). Znajdujemy się przy Przejściu Małego Ruchu Granicznego pomiędzy Polską a Słowacją (Przegibek - Vychylovka). Znaki skręcają w lewo i doprowadzają do węzła szlaków w rejonie Przełęczy Przegibek (8 km, 2.45 godz.). Stąd już tylko 15 minut czarnym szlakiem do schroniska PTTK Przegibek.

ZWARDOŃ CENTRUM (690 m) - Zwardoń Schronisko PTTK (750 m) - Przejście turystyczne Zwardoń Górka Gomółka - Skalité Serafínov (784 m) - Schronisko Pod Skalanką (754 m) - Schronisko Na Skalance (767 m) - Przełęcz Graniczne (755 m) - Beskid Graniczny (863 m) -- Magura (1067 m) - Obłaz (1033 m) - WIELKA RACZA SCHRONISKO PTTK (1236 m)

znaki czerwone - 13,5 km - czas przejścia 4.15 godz./4.45 godz.

Szlak był wytyczony w roku 1928 przez Władysława Midowicza. Najpierw w kolorze niebieskim, jako wariant Głównego Szlaku Beskidzkiego, prowadzącego z Baraniej Góry przez Zwardoń na Wielką Raczę. W latach 1951 - 1955 szlak został przemalowany na kolor czerwony (aż po Wielką Rycerzową).

Wędrówkę rozpoczynamy w centrum Zwardonia i wędrując wśród zabudowań wspólnie z niebieskim szlakiem oraz drogą zataczającą serpentyny, osiągamy Dworzec Beskidzki PTTK (1km - 15 min.). Stąd drogą na ukos przez były wyciąg Graniczny i po chwili osiągamy granicę państwa. Następnie osiągamy grzbiet łączący Rachowiec ze Skalanką, gdzie szlak skręca w prawo. W tym miejscu od 1 lipca 1999 roku czynne jest przejście turystyczne Zwardoń Górka Gomółka - Skalité Serafínov. Po stronie słowackiej widać wyciągi narciarskie oraz dzielnicę Skalitego - Serafinów. Dalej szlak prowadzi do podnóży Skalanki, gdzie skręca w lewo na ścieżkę trawersującą jej częściowo zalesione stoki. Po chwili mijamy poniżej po lewej stronie prywatne schronisko "Pod Skalanką" (2km - 35 min.). Następnie mijamy wyciąg narciarski Skalanka I i po chwili dochodzimy do chatki studenckiej "Skalanka" (2,5 km - 40 min.).

Droga prowadzi nas dalej pomiędzy pojedynczymi zabudowaniami do granicy państwa i nią w lewo , na szeroką Przełęcz Graniczne (755 m - 3,5 km - 1 godz.), gdzie w najbliższej przyszłości ma powstać kolejne, nowe przejście turystyczne, a w dalszej przyszłości planowane jest drogowe. Wiodła tędy ważna tzw. droga "hawiarska". Na Słowację wożono sól, a do Polski sprowadzano miedź, wino i rudę żelaza. Z przełęczy podchodzimy stromo na Beskid Graniczny - 863 m - 4 km -1.15 godz.), gdzie szlak skręca w prawo i sprowadza nas na przełęcz, która często bywa podmokła (5 km - 1.45 godz.). Zaraz za przełęczą szlak opuszcza granicę państwa i prowadzi, miejscami dość stromo, wysokim świerkowym lasem z licznymi przecinkami, na przełęcz między Kikulą i Magurą. Po wyjściu z lasu skręcamy w lewo i halnym grzbietem podchodzimy w stronę Magury (1067 m), nie dochodząc jednak do jej wierzchołka (8 km - 2.45 godz.). W latach trzydziestych istniał tutaj mały bufet - tzw. herbaciarnia. Z polan wprost na południu widać już dobrze potężny masyw Wielkiej raczy. Grzbiet zakręca tutaj na prawo. Schodzimy polanami na przełęcz, a następnie zaczynamy podchodzić pod Przysłop Mały, pod którym szlak opuszcza znowu granicę państwa, skręcając na wschód (9,5 km - 3.15 godz.). Pięknym wysokim lasem, ostatnio zniszczonym trochę przez wiatrołomy, obchodzimy Przysłop Mały (996 m) i Przysłop Wielki (1037 m) i zakręcając w prawo dochodzimy do polany (10,5 km - 3.35 godz.). Od ruin szałasu rozciąga się piękny widok na wschód, w stronę Bendoszki Małej (1037 m) i Bendoszki Wielkiej (1144 m) z Jubileuszowym Krzyżem Ziemi Żywieckiej. Ścieżka zakręca znów w prawo. Na skraju polany, pod lasem, znajduje się ostatnie przed Wielką Raczą źródełko. Szeroką drogą leśną dochodzimy do granicy państwa na małej przełęczy pod Obłazem (Upłazem - 1033 m) , z której wspinamy się stromo na jego wierzchołek (11,5 km - 4.00 godz.). Następnie, minąwszy niewielkie obniżenie, zaczynamy podejście na szczyt. Ścieżka prowadzi skrajem lasu lub między zaroślami malin, szeroką graniczną przecinką wiodącą prosto i dość stromo na szczyt. Przed samym wierzchołkiem ścieżka skręca w lewo i po niewielkim trawersie doprowadza nas pod schronisko (13,5 km - 4.45 godz.).

Sam szczyt Wielkiej Raczy (1236 m) jest bardzo ciekawy z wielu względów. Po pierwsze - pokrywa go naturalna hala, co jest o tyle dziwne, że znajduje się on około 150 m. niżej od średniego położenia górnej granicy lasu w tej części Beskidów. Po drugie, otacza go skarłowaciała pod naporem wiatrów buczyna, dość nietypowa dla tej części Karpat. Po trzecie jest Wielka Racza jednym z najlepszych punktów widokowych. Z platformy widokowej wzniesionej jesienią 1997 roku roztacza się wspaniała panorama.

Jeden z najciekawszych widoków rozpościera się w kierunku południowym, gdzie w odległości 20-25 km króluje panorama słowackiej Małej Fatry. Na szczycie od 1 lipca 1999 roku czynne jest przejście turystyczne Rycerka Górna Wielka Racza - Oščadnica Veľká Rača.

ZWARDOŃ CENTRUM (690 m) - Zwardoń Schronisko PTTK (750 m) - Misiorka (730m) - Dolina Słanicy (630 m) - Miodowiec (712 m) - Przełęcz pod Oźną (910 m) - Skrzadnica (864 m) - Jaworzyna (1021 m) - RYCERKA GÓRNA KOLONIA PPKS (650 m)

znaki niebieskie - 12 km - czas przejścia 4.30 godz./4 godz.

Szlak został wyznakowany w roku 1957 jako "Szlak Partyzantów Radzieckich" w celu upamiętnienia walk oddziału "Awangarda".

Zaczynamy idąc czerwonym szlakiem w kierunku Wielkiej Raczy, a po chwili idziemy niebieskimi znakami poprzez zabudowania, a następnie drogą zataczającą serpentyny, osiągamy Dworzec Beskidzki PTTK (1km - 15 min.). Od schroniska zaczynamy iść podchodząc ukosem na południowy - wschód wśród kęp rzadkiego lasu, wspólnie z czarnymi znakami. Po 25 min. (1,5 km) dochodzimy do grzbietowej ścieżki, po czym schodzimy w dół przez osiedle Misiorkę do doliny Słanicy (3 km - 45 min.). Tutaj skręcamy w prawo, idąc drogą w stronę Przełęczy Graniczne, lecz po chwili skręcamy w lewo, w las. Zaczynamy podchodzić, początkowo dość stromo. Mijamy polanę Miodowiec wraz z osiedlem, a następnie skręcamy ukosem na południowy wschód i docieramy do górnego brzegu lasu i bliskiego już grzbietu Oźnej (952 m - 5 km - 1.40 godz.), której wierzchołek zostaje z lewej strony. W prawo można dojść bez znaków do szlaku czerwonego na szczycie Beskidu Granicznego (1 km - 15 min.). Z grzbietu schodzimy przez osiedle Wodziak, mijając schronisko młodzieżowe całkowicie z boku. Jednak na wniosek kierownika schroniska Tadeusza Rybarskiego i Informacji Turystycznej Rajcza/Zwardoń na tym odcinku ma ulec korekcie szlak w ten sposób, aby przechodził w pobliżu schroniska.

Schodzimy z osiedla Wodziak do doliny potoku Radecki i położonej w niej leśniczówki (6,5 km - 2.15 godz.). Szlak zakręca teraz na południe na zalesiony stok i prosto przez Skrzadnicę (864 m), prowadzi coraz stromiej w stronę Magury (1067m). Nie dochodząc do jej szczytu, zbaczamy w lewo i po chwili osiągamy halę (8km - 2.50 godz.). Można stąd dojść bez znaków, kierując się na prawo (południowy - zachód), do granicy państwa i szlaku czerwonego miedzy Magurą i Kikulą (1017m - 1km - 15 min.). Idąc dalej halą skręcamy na wschód, obniżamy się w siodło między Magurą i Jaworzyną (1021 m), po czym podchodzimy w kierunku szczytu Jaworzyny, nie dochodząc jednak do niego (9,5 km - 3.30 godz.). Mamy stąd piękny widok na Praszywkę Wielką (1044 m), Bendoszkę Wielką (1144 m), z charakterystycznym Jubileuszowym Krzyżem Ziemi Żywieckiej, i pasmo graniczne. Szlak zakręca teraz na prawo, na południowy - wschód i sprowadza nas polną drogą, przez osiedle Podścigłów, do doliny Plaskurówki (11 km - 4.10 godz.), którą dochodzimy do doliny Rycerki. Tutaj skręcamy na prawo i po chwili docieramy do końcowego przystanku PPKS Rycerka Górna Kolonia (12 km - 4.30 godz.).

Dla narciarzy

OSRODEK VELKA RACA
http://www.velkaraca.sk/snowparadise/pl

Międzynarodowy ośrodek sportów zimowych PARK SNOW Veľká Rača Oščadnica, znajduje się na Kisucach (Kysuce), w paśmie górskim Beskidy Kisuckie (Kysucké Beskydy). Atrakcyjne jest położenie ośrodka - w bezpośrednim sąsiedztwie granic z Czechami i Polską. Naszym atutem jest bezproblemowy i bezpieczny dojazd do ośrodka, również w okresie zimy. Ważną zaletą jest duża powierzchnia terenu i rozmieszczenie w trzech lokalizacjach, połączonych trasami zjazdowymi - Dedovka, Marguška i Lalíky. Przygotowane trasy zjazdowe mają zróżnicowany poziom trudności, odpowiedni dla początkujących, jak również dla zaawansowanych narciarzy. Szeroka oferta usług dodatkowych, to przede wszystkim szkoły i szkółka narciarska, przechowalnia, serwis, wypożyczalnia sprzętu i sklep z artykułami sportowymi. Dla urozmaicenia pobytu na stoku, można dodatkowo wypożyczyć skifox albo poszukać niecodziennych wrażeń na torze saneczkowym, naszej największej atrakcji. Ofertę ośrodka wzbogaciliśmy również o jazdę wieczorną.

Do dyspozycji naszych gości jest prawie 14 km, doskonale utrzymanych tras zjazdowych (możliwość sztucznego zaśnieżania wszystkich tras). Liczba tras zjazdowych: 13, z tego 7 niebieskich (łatwe), 4 czerwone (średni stopień trudności), 2 czarne (trudne). Dla miłośników narciarstwa biegowego przygotowano trasy biegowe, tzw. „ścieżki zdrowia” o długości 1, 3 i 5 km. Początek tras przy górnej stacji kolejki krzesełkowej w Dedovce